Paleo dieta
Paleo dieta, ki jo poznamo tudi pod imenom paleolitska dieta, je način prehranjevanja, ki poskuša posnemati prehranjevalne navade naših prednikov iz paleolitske dobe pred več kot 2 milijonoma let. Zasnovana je na predpostavki, da se naša genetska zasnova in anatomija od časa kamene dobe nista veliko spremenili, zato bi za dobro zdravje morali jesti hrano, ki je bila na voljo takrat. Naši predniki so uporabljali preprosto kamnito orodje, ki jim ni omogočalo poljedelstva, zato so morali hrano nabirati ali loviti, kar pomeni, da je bil njihov jedilnik sestavljen iz sadja, zelenjave in mesa.
Kako deluje
Paleo dieta vključuje meso, ribe, sadje, zelenjavo, oreščke in semena. Priporočljivo se je izogibati sadju in zelenjavi z visokim glikemičnim indeksom kot so ananas, banane, grozdje, krompir, fižol, buče… Prav tako se je treba izogibati procesirani hrani (naši predniki zagotovo niso imeli dostopa do hrenovk). Lahko pa se uporablja zamrznjeno zelenjavo, saj sodobne tehnike zamrzovanja ohranijo visok delež hranilnih snovi.
V splošnem lahko rečemo, da paleo dieta vključuje veliko beljakovin, zmerno količino nenasičenih maščob (predvsem iz rib, mesa, avokada, oreščkov in semen), majhno količino ogljikovih hidratov (še posebej malo ogljikovih hidratov z visokim glikemičnim indeksom), veliko vlaknin in zelo malo soli in sladkorja. Ko izbiramo meso, izberemo takšnega iz proste reje, kjer se živali hranijo predvsem s travo in ne z žitom, saj tako meso vsebuje večji delež omega-3 maščob.
Količina kalorij in velikost obrokov pri paleo dieti ni pomembna, zato lahko jemo vse po želji, dokler se držimo pravil dovoljene hrane.
Dovoljena hrana
- meso
- ribe in morska hrana
- jajca
- oreščki
- semena
- sadje z nizkim glikemičnim indeksom (npr. jagode, lubenica, melona, avokado, limone, limete, robide, breskve)
- zelenjava z nizkim glikemičnim indeksom (npr. listnata zelenjava, bučke, zelena, brokoli, cvetača)
- olivno olje in kokosovo olje
- med v zelo majhnih količinah
Nedovoljena hrana
- žitarice
- žitni izdelki
- sladkor
- mleko in mlečni izdelki
- krompir
- stročnice (npr. fižol, leča)
- alkohol
- kava
- sol
- predelana olja (kot npr. iz oljne repice)
- vsa procesirana hrana
Paleo dieta za hujšanje
Paleo dieta prvotno ni namenjena hujšanju, vendar pa lahko z natančnim upoštevanjem načel tudi shujšamo in obdržimo novo telesno težo. Nekatere manjše raziskave so celo pokazale, da se pri paleo dieti zniža krvni tlak in izboljša holesterol v krvi.
Paleo dieta omogoča raznoliko prehranjevanje in ne omejuje količine hrane, zato je z dovoljšnjo mero načrtovanja primerna tudi kot dolgoročen način prehranjevanja in zdravega hujšanja ter vzdrževanja teže.
Prav tako je odlična za vse sladkorne bolnike, saj se poudarja hrana z nizkim glikemičnim indeksom, zato je to odlična dieta za diabetike.
Slabosti paleo diete
- Zahteva več časa: Paleo dieta zahteva svežo hrano, zato je potrebno načrtovanju in kuhanju nameniti več časa, kar je lahko problem za zaposlene ljudi s polnim urnikom in veliko aktivnostmi.
- Draga dieta: Paleo dieta lahko večji zalogaj za našo denarnico, saj predvideva precej živil, ki so draga, kot na primer sveže meso, oreščki in semena.
- Izključuje veliko živil: Celotne kategorije živil kot so mlečni izdelki in žitarice pri paleo dieti niso dovoljene, zato je potrebno natančno preveriti vse izdelke, preden jih kupimo, da se prepričamo, da ne vsebujejo prepovedanih živil.
- Tveganje za pomanjkanje kalcija: Ker so mlečni izdelki prepovedani, je treba zelo paziti, da zaužijemo dovolj brezmlečnih živil s kalcijem (npr. nekatere ribe, oreščki, semena), ali pa moramo uživati prehranska dopolnila. Zelenjava, ki vsebuje veliko kalcija, kot na primer špinača, hkrati vsebuje tudi oksalate in fitično kislino, ki preprečuje absorbcijo kalcija, zato se zelo mala količina zaužitega kalcija iz teh živil v telesu dejansko absorbira.
- Premalo vlaknin: Če svoje prehrane pri paleo dieti ne načrtujemo dovolj skrbno, se lahko zaradi izločanja žitaric in stročnic zelo hitro zgodi, da ne zaužijemo dovolj vlaknin, kar pa poveča tveganje za obolenja srca in ožilja.
- Veliko mesa: Zaradi velike količine mesa, ki se ga zaužije pri tej dieti, je povečano tveganje za obolenja srca in ožilja.
Viri:
www.diabetes.co.uk/diet/glycaemic-index-diet-and-diabetes.html
www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/healthy-weight/diet-reviews/paleo-diet/